To prosta i efektywna metoda pozyskiwania zbiorowej pamięci. Za pomocą „Pamiętam, że…” zbieramy nie tylko wspomnienia dotyczące przemysłu, ale również gromadzimy fragmenty zbiorowej pamięci związane z różnymi miejscami Dolnego Śląska.
Jak to wszystko się zaczęło?
Po dużym sukcesie publikacji „Wrocław. Pamiętam, że…”, wydanej wiosną 2015 r., kilka miesięcy później przyszedł czas na pozostałe miasta Dolnego Śląska. Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza opublikowała zbiorowy pamiętnik regionu „Dolny Śląsk. Pamiętam, że…”.
Przez kilka miesięcy zbieraliśmy Wasze wspomnienia dotyczące miast Dolnego Śląska. „Dolny Śląsk. Pamiętam, że…” zawiera wspomnienia ponad 150 autorów dotyczące ponad 60 miejscowości regionu. Wydany został na czerpanym papierze ze znakami wodnymi, specjalnie przygotowanym do tej publikacji w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Dzięki Wam powstał pierwszy tego typu na Dolnym Śląsku literacki, zbiorowy pamiętnik, który w swojej idei odnosi się do dwóch słynnych książek: „I remember” Joego Brainarda, a także Georges’a Pereca „Pamiętam że”.
W 2017 r. wykorzystując opracowaną metodę, zbieraliśmy wspomnienia dot. powodzi z 1997 r. Znalazły się one w wydanej wraz z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość publikacji „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź”. Więcej: http://pamietampowodz.pl.
Ale to dopiero początek. Teraz zbieramy wspomnienia bez ograniczeń czasowych – w Internecie. Przedsięwzięcie rozwija się w sieci na portalu Dolnośląskość.pl. Jeżeli chcesz utrwalić wspomnienia dotyczące swojego miasta, przejdź do formularza zgłoszeniowego. Zajmie Ci to trzy minuty.